Jakie atrakcje Wrocławia zobaczysz na naszej trasie

ratusz wroclaw zegar sloneczny
Budowa Ratusza trwała od końca XIII do połowy XVI wieku. Posiada on wieżę o wysokości 66 metrów, w której zamieszony jest najstarszy w Polsce działający dzwon, wylany w 1368 roku. Na wieży umieszczone są tarcze zegara, a ich wskazówki liczą aż 4 metry. Wspaniały zegar możemy zobaczyć również na wschodniej fasadzie budynku. Wewnątrz oprócz wielu wspaniałych sal mieścił się skarbiec, a w jego piwnicy więzienie. Było ono przeznaczone dla więźniów zamożnych lub z wyższego stanu społecznego. Na wycieczce opowiemy, kto był jego słynnym więźniem. W Ratuszu mieściła się również najstarsza restauracja w Europie. Nad jej wejściem zniecierpliwiona kobieta z pantoflem w ręku czeka na zataczającego się chłopa.
rynek wroclaw niedzwiadek zwiedzanie rynku
Spacerując po jednym z największych placów w Europie (bo liczącym aż 3,7 ha) odkryjemy wiele ciekawych architektonicznych detali. Na fasadach kamienic możemy dostrzec między innymi wielkie gryfy, orły, złotego psa i złotego jelenia. Wśród zabudowy rynku odnajdą Państwo również domy towarowe, jeden z nich należał do słynnej rodziny znanej dziś pod marką Levi's. Warto też odszukać niedźwiadka i pogłaskać go na szczęście. Dookoła rynku wiedzie „szpilkostrada” czyli deptak wybudowany za 2.7 mln zł. Powstała ona z myślą o tym aby Panie mogły wygodnie spacerować i nie gubić obcasów.
plac solny czerwony melex postoj melexow zwiedzanie wroclawia
Został wytyczony w 1242 roku po najeździe mongołów. Nazwa placu pochodzi z czasów gdy handlowano na nim solą z Wieliczki. Oprócz soli można było kupić tam również skóry i miód. Obecnie funkcjonują tu otwarte całą dobę kwiaciarnie. Panowie nawet w nocy mają okazję zrobić niespodziankę i miło zaskoczyć podczas randki. Pod Placem znajduje się dostępny do zwiedzania schron. Po wycieczce z nami dostaniecie Państwo zniżkę na bilety wstępu do niego. W schronie znajdują się eksponaty z wielu filmów a wśród nich fragment samochodu aston martin Jamesa Bonda. Ciekawostką jest to, że w jednym z filmów prowadził on też Meleksa. Mamy nadzieję, że kiedyś nas odwiedzi na Placu Solnym, skąd codziennie odjeżdżają nasze wycieczki.
stara gielda
Najbardziej okazały gmach na Placu Solnym. Dzieło architekta Carla Ferdinanda Langhansa, którego ojciec zaprojektował między innymi bramę Brandenburską w Berlinie. Tutaj siedzibę ma biuro telewizji TVN. Czasami z balkonu giełdy odbywają się transmisje telewizyjne, widzimy wtedy w tle Plac Solny i Rynek. Nad balkonem dwa anioły trzymają emblemat z literą W. To nawiązanie do herbu miasta i założyciela grodu na Ostrowie Tumskim, czeskiego księcia Wratysława. Podczas wycieczki dowiedzą się Państwo dlaczego nie przedstawiono tutaj pozostałych symboli herbu, poznamy również anegdotkę o orłach zdobiących dach budynku.
kosciol garnizowy krasnale strazacy wieza widokowa punkt widokowy wroclaw
Potężna gotycka świątynia często ze względu na rozmiary mylona przez turystów z katedrą. Ma rangę bazyliki mniejszej i jest kościołem garnizonowym. Wieczorową porą warto zwrócić uwagę na witraże, przedstawiają one Papieża Jana Pawła II, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Króla Jana 3 Sobieskiego. Wieża o wysokości 91,5 m stanowi świetny punkt obserwacyjny. Kiedyś liczyła około 130 metrów lecz podczas wichury w XVI w. część z niej spadła na plac i rynek. Kilka lat przed katastrofą grano o kościół w karty lub kości. Po przegranej przeszedł z rąk katolickich w ręce protestanckie. Co powiedział o katastrofie ksiądz, który przegrał kościół i jaką usłyszał odpowiedź od nowego opiekuna świątyni... to zawsze śmieszy turystów. Ile schodów prowadzi na punt widokowy wieży? Przeliczyliśmy... Całkiem sporo
jas i malgosia kamieniczki rynek kosciol sw elzbiety meleks turystyczny
To domki dawnej służby kościelnej. Nazwa pochodzi od historii z książki braci Grimm. W bajce dwójka dzieci spacerujących przez las trzymało się za ręce. Kamieniczki połączone są bramą stąd takie spostrzeżenie. W barokowym Jasiu swoją pracownię miał znany wrocławski artysta miedziorytnik Eugeniusz Get - Stankiewicz. Ozdobił on budynek złotem i swoimi pracami. W renesansowej Małgosi mieści się Towarzystwo Miłośników Wrocławia oraz sklep z pamiątkami. Na kamieniczce sprytnie schowana jest data jej wybudowania.
jatki najstarsza ulica we wroclawiu pomnik zwierzat rzeznych galerie na jatkach
To najstarsza z zachowanych ulic Wrocławia. Dawniej na uliczce sprzedawano mięso, dziś jest to uliczka artystów z ich warsztatami i kramami. Znajduje się tu pomnik zwierząt. Jest on aktywnie oblegany przez młodszych i starszych odwiedzających. Za pomnikiem na cegiełkach znajduje się informacja kto zaprojektował jakie zwierzę. Zobaczymy tam m.in. napisy: Jana Zamorski - prosię, Jerzy Bokrzycki - świnia, Mirosław Grzeszczuk - koza, Marek Kulik - gęś. Przechodniów może dziwić tablica ku czci prostych działań, zaprojektowana przez profesora Geta - Stankiewicza. 1 + 1 = 2. Czy wszystko w życiu musi być skomplikowane?
uniwersytet wroclawski wejscie glowny cztery cnoty kardynalne sprawiedliwosc mestwo roztropnosc umiarkowanie
Najdłuższa fasada barokowa we Wrocławiu liczy około 171 metrów, a jej budowa datowana jest na XVIII wiek. Sponsorem projektu był austriacki cesarz Leopold I Habsburg, który przekazał teren do budowy dla jezuitów. Wejście główne zdobi balkonowy portyk z alegorycznymi rzeźbami przedstawiającymi cztery cnoty którymi każdy student powinien się szczycić. Mamy tam Sprawiedliwość z mieczem, Męstwo z maczugą, Roztropność z lustrem i Umiarkowanie z dzbanem. Najważniejsza sala uniwersytetu to Aula Leopoldina. Odbywają się w niej wszystkie ważne uroczystości akademickie. Znajduje się tu także piękna sala koncertowa - Oratorium Marianum. Podczas wycieczki dowiedzą się państwo, jacy słynni artyści koncertowali we Wrocławiu.
szermierz fontanna szermierza uniwesytet wroclawski
Przed Uniwersytetem w zaszczytnej pozie z szablą stoi Szermierz. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że nie ma on ubrania, a jedynie szpadę. Autorem pomnika był berliński profesor Akademi Sztuk Pięknych Hugo Lederer, który podobno przedstawił samego siebie z czasów studenckich. Przed czym przestrzega studentów? Jego historia bawi do dziś dnia.
kosciol uniwersytecki barokowy wroclaw
Jest to najpiękniejszy barokowy kościół w mieście. Po odwiedzeniu świątyni doskonale zrozumiemy dlaczego jezuitą zabrakło pieniędzy na dalszą budowę uniwersytetu. W środku odkryjemy bogate malowidła i rzeźby. Warto zwrócić uwagę na kopię Piety Michała Anioła.
ossolineum
Nad rzeką Odrą znajduje się okazały barokowy gmach dawnego czeskiego zakonu krzyżowców z czerwoną gwiazdą. Dziś mieści się w nim muzeum z bardzo ważnymi zbiorami książek, rysunków, map i medali. Znajdziemy tam na przykład dzieła Władysława Reymonta, Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza oraz kompozycje Fryderyka Chopina.
hala targowa wroclaw zabytki wroclawia stoiska na hali targowej
Hala targowa została wybudowana w 1908 roku. Autorami projektu byli Richard Plüddeman i Heinrich Küster. Jest to do dziś działające targowiska między innymi z kwiatami, owocami, warzywami i słodyczami. Tutaj odnajdziemy sklep z porcelaną z Bolesławca, wymienimy zamek w kurtce, czy naprawimy buty. Podczas dłuższej wycieczki znajdzie się chwila na skosztowanie kawy od mistrza świata.
most piaskowy melex turysci rzeka odra przewodnik miejski
Najstarszy z istniejących mostów Wrocławia. Ma ponad 150 lat i nosi ślady po walkach z czasów II wojny światowej. Przejeżdżając przez niego znajdziemy się na Wyspie Piaskowej.
cerkiew
To jedna z dwóch świątyń Prawosławnych w mieście. Niestety spłonęła w maju 1945 roku wraz z kolekcją książek przechowywanych w jej wnętrzu. Jak to się stało i dlaczego w ogóle były tam liczne księgozbiory opowie jeden z naszych przewodników.
kosciol sw maryi panny na piasku
Gdy w lecie przejeżdżamy obok kościoła przez uchylone solidne, drewniane drzwi widzimy wspaniałe czerwone witraże. Widok ten zachęca turystów do zwiedzenia tej gotyckiej świątyni. Warto zatrzymać się przy niej także zimową porą. W środku mieści się jedna z atrakcji Wrocławia, którą szczególnie polecamy zobaczyć w okresie świąt Bożego Narodzenia.
most tumski
Obecny stalowy most został wybudowany w 1889 roku. Nazywany mostem zakochanych ponieważ to na nim od wielu lat zawieszane są kłódki, a kluczyki od nich lądują w rzece. Pary wierzą, że w ten sposób będą na zawsze razem. W dawnych czasach była to granica między miastem a „świętą ziemią” czyli Ostrowem Tumskim. Władza miejska przestawała tutaj obowiązywać, każdy mężczyzna, nawet książę musiał zdjąć nakrycie głowy przechodząc przez ten most.
ostrow tumski
To miejsce gdzie powstał pierwszy gród założony przez czeskiego księcia Wratysława, któremu zawdzięczamy dziś nazwę Wrocław. Jest to część miasta która od początku XIV wieku stała się wyłączną domeną kościoła. Zobaczymy tu liczne kościoły, budynki klasztorne oraz pałac biskupi. Wieczorami, pół godziny przed zachodem słońca przez brukowe uliczki spaceruje latarnik. W eleganckiej pelerynie i z cylindrem na głowie odpala 102 gazowe latarnie.
kosciol-sw-krzyza-i-bartlomieja
Gotycki kościół o dwóch poziomach. W górnej części znajduje się kościół pod wezwaniem św. Krzyża, a w dolnej pod wezwaniem św. Bartłomieja. Wybudowane zostały po długoletnim konflikcie pomiędzy księciem Henrykiem IV Probusem a biskupem Tomaszem II. Podczas wycieczki opowiemy dlaczego jest on dwupoziomowy. Jednym z kanoników tego kościoła był Mikołaj Kopernik, o jego powiązaniu z tym miejscem dowiadujemy się z dokumentów potwierdzających pobór pieniędzy.
palac biskupi ostrow tumski brama
Za ozdobną bramą mieści się rezydencja metropolity wrocławskiego. Przy wejściu na teren posesji znajduje się herb papieża Jana Pawła II. Podczas swojej pielgrzymki w 1997 roku święty nocował we Wrocławiu właśnie w pałacu biskupim. Gospodarzem obiektu był wtedy Biskup Henryk Gulbinowicz. Znany i szanowany duchowny zasłynął na początku lat osiemdziesiątych patriotycznie pomagając antykomunistycznej organizacji Solidarność. Historia ukrywanych przez niego 80 milionów złotych jest zaskakująca.
katedra
Matka kościołów Dolnego Śląska. Wspaniały przykład połączenia stylu romańskiego, gotyckiego i barokowego. Katedra poważnie ucierpiała w czasie II wojny światowej. Skala zniszczeń sięgała 70%. Do dnia dzisiejszego możemy zobaczyć pocisk artyleryjski, który utkwił w fasadzie budynku. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na obraz Matki Boskiej Wrocławskiej koronowany przez papieża Jana Pawła II. Zwiedzających zachwycają szczególnie witraże, organy i kamienna ambona.
plac grunwaldzki
To miejsce, w którym opowiadamy o niemieckim planie obrony „Festung Breslau” czyli twierdzy Wrocław. Pod koniec II wojny światowej został wybudowany tam pas startowy specjalnie dla jednego samolotu, którym to główny dowódca miasta Karla Hanke uciekł z Breslau. Dla osób zainteresowanych okresem wojny mamy bardzo dużo opowieści, pokażemy też zdjęcia jak wyglądał Wrocław w 1945 roku.
uniwersytet medyczny studenci we wroclawiu kliniki
Ciemno czerwone budynki przy ulicy Mari Skłodowskiej - Curie należą do Uniwersytetu Medycznego. Spośród lekarzy związanych z miastem możemy wymienić takie sławy jak Alois Alzheimer, który prowadził w mieście badania nad syndromem stresu pourazowego czy Ludwik Hirszfeld, dzięki którego pracy dowiedzieliśmy się o różnicach w grupach krwi. Przewodnik po Wrocławiu opowie także o innym lekarzu, który tworzył instrumenty medyczne i był prawdziwą legendą.
most zwierzyniecki
Powstał w miejscu wcześniejszej drewnianej przeprawy, która na czas budowy nowego mostu została przesunięta o 30 metrów i stanowiła most tymczasowy. Cóż to musiało być za osiągnięcie!Przesunąć stary, ważący około 10 ton most nie blokując wjazdu na zamieszkałą wyspę. Trwało to zaledwie kilka godzin! Obecny most wsparty na 4 pylonach z czerwonego piaskowca pochodzi z 1897 roku i należy do jednych z najstarszych przepraw w mieście. Ozdobiony jest herbem Wrocławia i stylowymi latarniami.
wroclaw hala ludowa fontanna
Hala Stulecia powstała 1913 roku, w setną rocznicę bitwy narodów w której wojska pruskie zwyciężyły Napoleona. Była w owym czasie największą budowlą żelbetową na świecie. Ze względu na pionierskie technologie i jej znaczenie historyczne została wpisana na światową listę zabytków UNESCO. Elewację zdobi 600 zabarwionych na żółto okien. Pierwotny projekt hali zakładał barwę rubinową, jednak okna te uległy zniszczeniu w transporcie i trzeba było zmienić koncepcję. Hala może pomieścić 10 tysięcy osób. W czasie drugiej wojny światowej nie została zniszczona ponieważ stanowiła doskonały punk orientacyjny dla pilotów, którzy bombardowali budowane niedaleko od niej lotnisko. W jej wnętrzu była ukryta awionetka, którą w 1945 roku uciekł główny dowodzący obroną miasta Karl Hanke. Obecnie w Hali Stulecia odbywają się widowiska artystyczne, koncerty, mecze sportowe, wystawy i targi.
ogrod japonski
Jest to ulubione miejsce plenerów ślubnych. Przepływa przez niego kanał Odry a nad nim ustawione są kładki dla pieszych. Uspokajająca roślinność wraz szumem wody sprawia, że odpoczynek w tym miejscu to prawdziwa przyjemność.
zoo wroclaw zyrafa zebry afrykarium zwiedzanie zoo
Pierwszy ogród zoologiczny powstał we Wrocławiu przed II wojną światową. Obecnie znajdziemy w nim pod 800 gatunków zwierząt. Najbardziej popularną atrakcją wrocławskiego zoo jest afrykarium. Oprócz kolekcji kolorowych rybek zobaczymy tu między innymi hipopotama, płaszczki, rekiny i żółwia wodnego.
fontanna wroclaw pokaz specjalny fontanny fontanna ze swiatlami i dzwiekiem
Wrocławska fontanna multimedialna przyciąga wielu turystów i mieszkańców chcących zobaczyć zjawiskowe koncerty wodne. Połączenie dźwięku i wody jest interesujące o każdej porze. W ciągu dnia dookoła fontanny zobaczymy porośniętą zielenią pergolę, która składa się aż z 750 filarów. Wieczorami gra świateł tworzy cudowną atmosferę. Pokazy wodne odbywają się o pełnych godzinach. Z myślą o naszych turystach staramy się zatrzymać się przy niej w odpowiednim czasie.
politechnika wroclawska
Na kampus Politechniki Wrocławskiej składają się zarówno budynki zabytkowe, niektóre z 1910 roku, jak i nowoczesne, oddane do użytku kilka lat temu. Po wojnie dzięki grupie profesorów ze Lwowa i Wilna uczelnia wznowiła naukę. Nie było to jednak proste zadanie ponieważ armia radziecka chciała w tym samym miejscu otworzyć koszary wojskowe. Przejeżdżając obok Politechniki zobaczymy Polinkę - kolejkę linową, która wozi studentów nad rzeką między wydziałami.
most grunwaldzki niebieski most wroclaw wiszacy most nitowany most
Wiszący most oddany do użytku 10.10.1910 roku. Jest to w całości nitowana konstrukcja o długości 120 metrów. Gdy go wybudowano nosił nazwę „most cesarski” a na jego pylonach zamontowano duże kamienne korony. Nazwa ta pochodziła od cesarza Niemiec Wilhelma II. W czasie wojny opuszczony był na pływające po Odrze barki. Znamy wiele interesujących opowieści o tym zabytku. Jedna z nich mówi o pilocie, który rzekomo przeleciał samolotem pod mostem.
muzeum narodowe
Gmach muzeum narodowego był dawniej siedzibą Zarządu Rejencji. Znajdują się w nim zabytkowe drewniane ołtarze, kolekcję malarstwa i liczne rzeźby. Budynek jest obrośnięty bluszczem i zmienia kolory wraz z porą roku. Wejście do muzeum zdobią pomniki Michała Anioła i Albrechta Dürera. Po drugiej stronie ulicy w parku ustawione są postacie mitologiczne oraz kamienna instalacja „oczekiwanie”. Na fotelu siedzi kobieta z założonymi rękoma, obok drugi fotel jest pusty. Twarz ma skierowaną w stronę Urzędu Wojewódzkiego.
panorama raclawicka sky tower parking panorama raclawicka widok z punktu widokowego
Dzieło to należy do najważniejszych atrakcji Wrocławia. Rotunda w której umieszczony jest obraz wyglądem nawiązuje do kos kosynierów biorących udział w bitwie pod Racławicami. Obraz został namalowany w zaledwie 9 miesięcy przez kilku malarzy m.in. takie sławy jak Jan Styka i Wojciech Kossak. Dzieło ogląda się z platformy, a ułożone obok niego eksponaty sprawiają, że zaciera się granica między płótnem a jego otoczeniem. Seanse podczas których ogląda się dzieło trwają około 25 minut. Po wojnie dzieło było w rękach Stalina, a odzyskanie go nie było prostą sprawą. Przewodnik po Wrocławiu opowie Państwu o tym.
poczta glowna
Budynek został wybudowany na początku XX wieku, wznosił się na ponad 40 m, co sprawiło, że nazwano go pierwszym wieżowcem w mieście. Na fasadzie możemy zobaczyć kamienne wizerunki pocztylionów przedstawiające historię dostarczania przesyłek. W muzeum możemy podziwiać dyliżans pocztowy, bogata kolekcja znaczków i skrzynek pocztowych.
dworzec glowny
Budynek dworca został ukończony w drugiej połowie XIX wieku. Posiada jedną z najładniejszych fasad w mieście. Przed wojną jeździł stąd pociąg nazywany Latający Ślązak, który trasę z Breslau do Berlina pokonywał w zaledwie 3 godziny. Obecnie taki przejazd jest o godzinę dłuższy. Podczas gruntownego remontu w 2012 roku pod grubą warstwą farby odkryto oryginalne drewniane kasy. W czasie II wojny światowej w jego podziemiach znajdował się schron, który obecnie pełni funkcję parkingu. Wychodząc z dworca zobaczymy na dachu przeciwległego budynku neon z napisem „Dobry wieczór we Wrocławiu” i dżentelmena, który wita nas ściągając kapelusz.
instalacja przejscie
To jeden z najbardziej kreatywnych pomników na całym świecie. Autorem projektu był Jerzy Kalina. Przedstawia ludzi schodzących i wychodzących z podziemia. Nie znajdziemy tam uśmiechniętych przechodniów, są tylko szare postacie i choć każda z nich jest inna, wszyscy idą przed siebie. W trakcie wycieczki opowiadamy jaka jest symbolika tego pomnika.
opera
Klasycystyczny gmach opery zaprojektowany przez Carla Ferdinanda Langhansa mieści się na reprezentacyjnej ulicy Świdnickiej. W środku na szczególną uwagę zasługuje ogromny żyrandol. Wnętrze opery wrocławskiej jest bogato zdobione, złocenia wykonane z prawdziwego złota pokrywają aż 10 tys. m² powierzchni budynku. Występowało tu wielu znanych artystów m.in.: Richard Wagner, Richard Strauss, Niccolo Paganini czy Ferenc Liszt. Wielkie widowiska odbywające się także poza operą zawsze zaskakują publiczność i cieszą się ogromnym uznaniem.
narodowe forum muzyki
Najnowocześniejsze miejsce koncertowe we Wrocławiu. Fasada budynku nawiązuje kolorami do materiałów z których wyrabia się instrumenty dęte i smyczkowe. Poprzez użyte technologie ściany wewnątrz budynku można dopasować do rozmiarów przedstawienia. Najwspanialszym osiągnięciem architektury było uzyskanie absolutnej ciszy w salach koncertowych. Podczas budowy trzeba było przewidzieć tłumienie hałasów z zewnątrz oraz tych wewnątrz budynku. Największa sala przeznaczona jest na ponad 1800 odwiedzających, a na jej scenie może w jednej chwili przebywać nawet 100 osób. Przed budynkiem koncertuje orkiestra wrocławskich krasnali.
palac krolewski muzeum historyczne wroclawia
Dawna siedziba królów Pruskich, to tutaj Fryderyk Wilhelm III ustanowił odznaczenie wojenne - krzyż żelazny. Obecnie mieści się tu Muzeum Historii Wrocławia, które przedstawi historię miasta od średniowiecza do czasów współczesnych. Każdy znajdzie w nim coś, co go zainteresuje. Oprócz skarbów kościelnych, pięknej porcelany zobaczymy tam także eksponaty z czasów II wojny światowej czy wzbudzającą wspomnienia pralkę frania.
dzielnica-4-swiatyn wroclaw
W pobliżu wrocławskiego rynku, na kilku sąsiadujących ze sobą uliczkach znajdują się 4 świątynie: protestancka, żydowska, katolicka i prawosławna. Poszczególne wyznania reprezentują: kościół ewangelicko - augsburski Opatrzności Bożej, kościół katolicki św. Antoniego, synagoga Pod Białym Bocianem oraz cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. W tej części miasta organizowane są cykliczne spotkania i koncerty mające na celu integrację, szerzenie idei równości i kultury.
neony wroclawskie wroclaw noca
„Hanka”, „Rumcajs”, „Grand Hotel” - takie podświetlone nazwy możemy zobaczyć w jednym z zaułków w okolicach rynku. To klimatyczne miejsce jest prawdziwą galerią neonów. Zamiast trafić na złom lub wysypisko dziś cieszą przechodniów swoim blaskiem.
dzielnica nadodrze wroclawskie murale street art
Czasami mamy nietypowe zlecenia i uciekamy z utartych turystycznych szlaków. Na rzemieślniczej dzielnicy Nadodrze, przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej powstała zaskakująca galeria murali. Zrealizowano kilkanaście ciekawych projektów, między innymi namalowano psy, których właścicielami są okoliczni mieszkańcy.